Nasze działania

W trakcie działania do inicjatywy Nowe Dynasy dołączyło wiele osób którym los toru kolarskiego d. RKS „Orzeł” nie jest obojętny, w tym lokalni mieszkańcy Kamionka i Grochowa. Inicjatywa stała się szerokim ruchem społecznym, znacznie wykraczającym swoją strukturą poza ramy jednej organizacji.

Do 24 lipca 2020 można składać uwagi do planu miejscowego dla rejonu ulicy Podskarbińskiej, w obrębie którego znajdują się wpisany do ewidencji zabytków tor kolarski Nowe Dynasy i wpisany do rejestru zabytków budynek hali sportowej.
Jako inicjatywa Nowe Dynasy pod hasłem „Walcz o dobry plan” przygotowaliśmy uwagi do planu miejscowego oraz gotowy formularz do składania uwag.

Najgłośniejszym – do tej pory – był wiosenny happening pod hasłem „Ratusz się wykręca – zakręćmy pod Ratuszem!”. 4 kwietnia 2019 r. na pl. Bankowym przed wejściem do Urzędu m.st. Warszawy zebrało się kilkadziesiąt osób – rowerzystów, aktywistów, kolarzy i mieszkańców różnych stołecznych dzielnic. By przypomnieć władzom miasta o złożonym w październiku 2018 wniosku i o swoich postulatach odbyła się konferencja prasowa; następnie rowerzyści – w symbolicznym geście – przejechali kilkanaście okrążeń przed wejściem do Ratusza.

Relacje z happeningu pojawiły się m.in. w „Kurierze Warszawskim”, TVN Warszawa , Radiu RDC oraz wielu innych mediach.

Przejdź do strony Media

Rok 2019 przyniósł też kontynuację działań kulturalnych – rozszerzona o kolejne archiwalne zdjęcia wystawa, ukazująca czasy świetności toru kolarskiego KS „Orzeł”, została pokazana podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie oraz na targach BikeExpo na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Rozważając hipotetyczne możliwości aranżacji toru i jego otoczenia przy zachowaniu wielofunkcyjności tej przestrzeni, tradycji sportowych tego miejsca oraz potencjalnych potrzeb rekreacyjno-kulturalnych mieszkańców dzielnicy, Inicjatywa Nowe Dynasy odwołuje się do doświadczeń innych, działających obecnie welodromów, które mają za sobą podobne doświadczenia m.in we Wrocławiu, Kijowie czy Helsinkach. Podczas wydarzeń staramy się prezentować wizualizacje, przybliżające jak Nowe Dynasy mogłyby wyglądać po rewitalizacji, co wpisuję się w debatę na temat przyszłości tego obiektu w kontekście uwzględnienie potrzeb mieszkańców i nadania miejscu szerokich funkcji rekreacyjno-sportowych.

Sport na Pradze!

W 2020 roku wspólnie z Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczęliśmy nowy projekt badawczy: zbiórkę wspomnień osób zaangażowanych w życie sportowe prawobrzeżnej Warszawy. Pozyskane nagrania staną się częścią wystawy dźwiękowej „Goool! Czyli sport na Pradze”, która zostanie otwarta w sierpniu 2020 roku.

Pragniemy dotrzeć do osób, które uprawiały sport w prawobrzeżnej Warszawie, w szczególności do tych, którzy zawodowo lub amatorsko uprawiali kolarstwo w tej części Warszawy i/lub w jakikolwiek inny sposób byli związani z torem Nowe Dynasy (dawnym torem kolarskim „Orzeł”). Każde wspomnienie jest dla nas super-cenne! Zapraszamy do kontaktu!

Nagrane relacje trafią do Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, a ich najciekawsze fragmenty staną się częścią wystawy „Goool! Czyli sport na Pradze”. Na wystawę-słuchowisko złożą się także archiwalne materiały Polskiego Radia i Telewizji, przypomnimy dawno niesłyszane głosy sprawozdawców sportowych. Słuchowisku towarzyszyć będą też fotografie i filmy sprzed lat oraz – mamy nadzieję – wyjątkowe eksponaty.